czwartek, 19 czerwca 2014

Projekt łąka polska


To jest pierwsza część cyklu poświęconemu projektowi łąki polskiej.


Wydział Ochrony Środowiska Dzielnicy Ursynów podjął współpracę z Katedrą Entomologii Stosowanej SGGW, przedmiotem współpracy będzie zagospodarowanie Parku im. Romana Kozłowskiego.

Park im. Romana Kozłowskiego – park miejski w Warszawie w północnej części dzielnicy Ursynów, położony pomiędzy ulicami Surowieckiego, Doliną Służewiecką a Aleją Komisji Edukacji Narodowej. Większą część parku zajmuje sztuczne wzniesienie – Kopa Cwila, skąd roztacza się szeroka panorama pobliskiego osiedla Służew nad Dolinką, należącego administracyjnie do dzielnicy Mokotów.

Projekt łąka polska
Pierwszym etapem projektu jest przeprowadzenie inwentaryzacji entomofauny1 i roślin występujących na terenie parku, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków roślin ważnych dla owadów i ptaków oraz gatunków roślin zanikających w warunkach miejskich, wypracowanie zaleceń dotyczących zagospodarowania i utrzymania parku, które pozwolą zachować i wzbogacić różnorodność biologiczną na jego terenie.

Celem projektu jest utrzymanie oraz wzbogacenie obszaru łąki kwietnej w parku i jednocześnie odtworzenie zanikającego typu ekosystemów w mieście.
Ideą jest konwersja trawników intensywnie pielęgnowanych - koszonych 5 - 10 razy w sezonie do powierzchni porośniętych przez mało wymagające rośliny rodzime, koszone jedynie 1 - 2 razy w sezonie wegetacyjnym. Istnieje wiele korzyści takiej konwersji: 

przyrodnicze - wzbogacenie różnorodności rzadkich w mieście roślin i zwierząt, ograniczenie użycia środków ochrony roślin, 

ekonomiczne - obniżenie kosztów utrzymania parku, 

estetyczne - wizualne - większa zmienność roślin w czasie różnych pór roku.


W tej chwili w miejscach, które koszone są jeden lub dwa razy w sezonie wegetacyjnym (na stoku w zachodniej części parku), liczba gatunków wzrosła 4-krotnie i obecnie na tej łące znajduje się 40 gatunków roślin naczyniowych.
Po wysiewie nasion przewidzianym w projekcie, liczba gatunków powinna zwiększyć się w ciągu kilku lat jeszcze dwukrotnie. 


1) Entomofauna (gr.-łac.) - ogół gatunków owadów określonego obszaru, środowiska lub okresu geologicznego, np. entomofauna Polski, Tatr, lasu sosnowego, trzeciorzędu.
Termin o charakterze bardziej faunistycznym niż ekologicznym, gdyż dotyczy gatunków w układzie powiązań systematycznych a nie ekologicznych. W zestawieniu z typami siedlisk (np. entomofauna próchniejącego drewna, wodna entomofauna itd.) termin przyjmuje kontekst ekologiczny i bliski jest pojęciom biocenoza, cenoza, grupa synekologiczna.